Czas na zdrowie jest wtedy, kiedy dbasz o swój dobrostan

Jak przywrócić proporcje w naszym życiu? Działamy zadaniowo, ciężko pracujemy, zarabiamy pieniądze, biegniemy od jednych obowiązków do kolejnych. Wychowujemy dzieci, gotujemy, sprzątamy i pamiętamy o rodzinie (co też bywa stresujące, kiedy o kimś zapomnimy 🙂 )

W całym tym działaniu, a często natłoku obowiązków, nie doceniamy naszego ciała, które tak dzielnie nam służy. Przeciwnie złościmy się na nie, kiedy zaboli głowa, kiedy poczujemy głód, zmęczenie. Tymczasem wdzięczność pozwala nam docenić rzeczy „niby” oczywiste, poczuć radość, skierować uwagę na to co mam i cenię.

Postanowiłam napisać o wdzięczności, ponieważ bezpośrednio wpływa na mój dobrostan. O dobrostan mogę zadbać poprzez podnoszenie świadomości: bycia uważnym, czyli jak słuchać mojego ciała, jak się sobą zaopiekować i oczywiście poprzez udział w badaniach profilaktycznych.

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi, spotkanie w Zamku kobiet, które odbyło się w Zamku Książ w całości nawoływało do zadbania o to na co mamy wpływ. Rady były praktyczne: jak prawidłowo wykonać samobadanie? jak korzystać z pomocy stowarzyszeń i fundacji, które do zadbania o zdrowie zachęcają, np. wydanym właśnie kalendarzem „Zawsze jest czas na zdrowie” od Pro Femina.

Trudno mieć wpływ na wyniki badań, jednak to co możemy zrobić dla siebie to zadbać o regularność badan kontrolnych i słuchać swojego ciała. Możemy jeszcze rozmawiać z naszymi bliskimi i nie tylko bliskimi, zachęcając ich do działania na rzecz swojego dobrostanu.

Ucieszyła nas obecność uczestniczek kolejnej edycji warsztatów psychoedukacyjnych, które odniosły korzyść z konferencji, a dla nas były wsparciem, kiedy dzieliłyśmy się na forum radością z możliwości prowadzenia warsztatów z elementami terapii Simontonowskiej.